MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

The Raid on Deer Run (Local Scoreboard for October 3rd)

LOCAL SCOREBOARD FOR OCTOBER 3RD

IHSA Girls Regional Golf

1A Hamilton Regional




First-Place Medalist


Lucy Clark Jr. Quincy Notre Dame 79




Advancing Individuals


NOTE: This list includes the top golfers who were not members of an advancing team.


Dakota Limkeman So. Augusta Southeastern 85


Lauren Frye So. Winchester West Central 87


Lauren Lewis Sr. Mendon Unity 97


Lauren Cox Jr. Rushville-Industry 102


Emily Hendricker Sr. Brown County 111


Jacki Harris So. Rushville-Industry 111


Ashley Fessler So. Carrollton 114


Olivia Waters So. Carrollton 117


Jenna Stambach Jr. Rushville-Industry 120


McKayla Schnettgoecke So. Carrollton 123




Team Results


1 Quincy Notre Dame 357 Chris Hogge


2 Camp Point Central 413 Kirk Gauldin


3 Hamilton West Hancock 426 Rusty Pitt


4 Rushville-Industry 457 Jean Lane


5 Carrollton 485 John Kesinger


6 Brown County 559 Nichole Miller


7 Illini West 575 Harold Northup




Advancing Team #1


Name of School: Quincy Notre Dame


Golfer Yr Scor


Lucy Clark Jr. 79


Jamie Ehrhart Sr. 87


Katie Nieswender Jr. 88


Lexie Broemmer Sr. 103


Lauren Brown So. 109


Kelly Swisher Sr. 122


Advancing Team #2




Name of School: Camp Point Central


Golfer Yr Scor


Katelyn Rhea Jr. 96


Amanda Ihrig Jr. 98


Chloe Boone Jr. 107


Savannah Wardlaw So. 112


Jaci Higgins So. 120


Lexie Moore So. 125


Advancing Team #3




Name of School: Hamilton West Hancock


Golfer Yr Scor


Carly Runge Jr. 95


Maddie Rodeffer So. 107


Amanda Whitcomb Jr. 111


Katie Schafer So. 113


Shelby Koehler Jr. 121


--------------------------


Class 1A Macomb Regional


1) MACOMB 343


2) MORTON 357


Bombers earn first Regional Title in Program History

Medalist: Allison Torrance, Macomb, 78

3rd Place: Hailea Hadsall, Macomb 80

-------------------

Class 2A Alton Regional

QUINCY HIGH finishes 8th, advances no individual golfers to Sectionals

---------------

MSHSAA District Softball

Class 1-District 9

CANTON 6

NORTH SHELBY 3

Lady Tigers face Knox County in Semifinals

BRASHEAR 18

MARION COUNTY 8

Brashear faces Scotland County in Semifinals

--------------

Class 2-District 11

LOUISIANA 7

VAN-FAR 2

Morgan Murry: 2x2, HR, 2 RBI

----------------

Class 2-District 12

MONROE CITY 7

SCHUYLER COUNTY 3

Monroe City gets Palmyra in Semifinals

MARK TWAIN 7

HIGHLAND 4

Tigers score all 7 runs in the 4th inning, set new school win mark with 16th victory

SOUTH SHELBY 3

CLARK COUNTY 4

Jessica Roberts: 2 RBI, Win

Clark County vs Mark Twain in Semifinals

-------------------

Class 4-District 8

HOLT 12

HANNIBAL 1

Pirates bow out at 6-15 on the season

--------------

IHSA Boys Soccer

HANNIBAL 1

QND 2

Taylor Reis: PK Goal, Assist

----------------

IHSA Volleyball

WEST PRAIRIE 25 25

SOUTHEASTERN 20 16

Trending