MENU

      Missouri Sportswriters/Sportscasters Association 2013 Girls All State Team

      MISSOURI SPORTSWRITERS/SPORTSCASTERS ASSOCIATION 2013 GIRLS ALL STATE TEAM

      Class 5

      First Team

      Chayla Cheadle, 5-11, jr., Rock Bridge

      Hannah Cook, 5-11, jr., Ozark

      Sophie Cunningham, 6-1, soph., Rock Bridge

      Imani Johnson, 6-0, jr., Leeâ??s Summit North

      Becca Jones, 6-1, jr., Truman

      Karyla Middlebrook, 5-8, sr., Blue Springs

      Erin Nelson, 5-11, sr., St. Josephâ??s Academy

      Becca Steins, 6-0, sr., Parkway South

      Sydney Stipanovich, 6-3, sr., St. Josephâ??s Academy

      Lizzy Wendell, 6-1, sr., Blue Springs

      Second Team

      Amber Alexander, 5-10, sr., Parkway North

      Haylee Beard, 5-9, sr., Ozark

      Aubrey Buckley, 6-1, jr., Parkview

      Alexis Chappelle, 5-6, sr., Hazelwood Central

      Moriah Dapprich, 6-0, sr., Branson

      Taylor Doan, 6-4, soph., Kearney

      Emily Miller, 5-9, soph., Hickman

      Cierra Porter, 6-4, soph., Rock Bridge

      Jeana Raper, 5-7, sr., Nixa

      Nieka Wheeler, 5-9, sr., William Chrisman

      Coach of the Year: Jill Nagel, Rock Bridge

      Final rankings

      1. Rock Bridge, 25-5

      2. St. Josephâ??s Academy, 23-6

      3. Blue Springs, 29-3

      4. Parkway South, 26-4

      5. Kearney, 25-3

      6. Truman, 25-1

      7. Nixa, 24-6

      8. Cor Jesu, 21-11

      9. Hickman, 22-5

      10. Ozark, 20-7

      --------------------------

      Class 4

      First Team

      Lauren Aldridge, 5-7, jr., Marshfield

      Nakiah Bell, 5-4, jr., Incarnate Word

      Michaela Burgess, 5-6, jr., Webb City

      Napheesa Collier, 6-1, soph., Incarnate Word

      Braennan Farrar, 5-6, jr., Miller Career

      Andi Haney, 5-7, sr., West Plains

      Alice Heinzler, 5-5, sr., Republic

      Brittany Harris, 5-11, sr., Dexter

      Maddie Nelson, 5-8, sr., Smithville

      Sadie Stipanovich, 6-3, sr., Westminster

      Second Team

      Janie Arand, 5-8, jr., Borgia

      Kelsie Cleeton, 5-7, soph., Hillcrest

      Brooke Costley, 5-7, sr., Mexico

      Paige Imhoff, 5-9, jr., Smithville

      Grace Keane, 5-11, sr., Notre Dame de Sion

      Sara Rhine, 6-2, soph., Eldon

      Nia Roth, 5-7, sr., Incarnate Word

      McKenzie Russell, 5-5, sr., Kirksville

      Kindred Wesemann, 5-6, sr., Pleasant Hill

      Rachel Williiams, 6-0, sr., Farmington

      Coach of the Year: Trevor Mosby, Smithville

      Final rankings

      1. Incarnate Word, 31-0

      2. Webb City, 25-6

      3. Smithville, 26-5

      4. West Plains, 27-2

      5. Republic, 25-2

      6. Dexter, 27-5

      7. Kirksville, 24-2

      8. Sullivan, 24-5

      9. Miller Career, 22-7

      10. MICDS, 24-3

      -----------------

      Class 3

      First Team

      Alli Ball, 6-1, jr., Principia

      Tori Cole, 6-1, sr., Twin Rivers

      Elsie Greenwood, 5-9, sr., Hamilton

      Morgan Kensinger, 6-2, sr., Fair Grove

      Karinne Lane, 5-5, jr., Hermann

      Khalia Miller, 5-6, jr., North Tech

      Lexi Morris, 5-8, soph., Clearwater

      Lauren Orr, 5-8, sr., Lutheran St. Charles

      Melia Richardson, 5-5, soph., Cameron

      Hunter Yoakum, 5-7, sr., Dixon

      Second Team

      Stephanie Anderson, 5-10, sr., Whitfield

      M.J. Buschman, 5-10, sr., St. James

      Benesha Childress, 5-9, sr., New Madrid County

      Sydney Deeken, 6-1, jr., California

      Eâ??Neiqua Ewing, 5-10, sr., Charleston

      Mackenzie Farmer, 5-8, soph., Mount Vernon

      Katee Hinkle, 5-4, jr., Palmyra

      Hannah Leppien, 5-9, jr., Lutheran St. Charles

      Josie Long, 5-6, jr., Woodland

      Ashli Lykins, 5-9, jr., Cameron

      Lee Ann Polowy, 5-7, jr., Blair Oaks

      Jolene Shipps, 6-3, soph., Stockton

      Lakin Simmerman, 6-0, jr., Ash Grove

      Kalli Simmons, 5-10, sr., El Dorado Springs

      Megan Smith, 5-9, soph., Licking

      Coach of the Year: Erin Pauk, Lutheran St. Charles




      Final rankings

      1. Lutheran St. Charles, 28-4

      2. Cameron, 20-10

      3. St. James, 26-5

      4. North Tech, 20-8

      5. Palmyra, 24-6

      6. Ash Grove, 24-6

      7. Hermann, 23-5

      8. Blair Oaks, 25-3

      9. Hamilton, 22-3

      10. Twin Rivers, 23-8

      --------------------------

      Class 2

      First Team

      Torri Blythe, 5-8, sr., Maysville

      Madisen Brethower, 5-8, soph., Skyline

      Kendra Gladbach, 5-9, sr., Marceline

      Riley Israel, 5-6, jr., Crane

      Cailyn Long, 5-10, soph., Sparta

      Kayla Maupin, 5-10, sr., Neeleyville

      Maggie McMenamy, 5-10, sr., Crane

      Krishna Merriman, 6-1, sr., Pierce City

      Carrie Shephard, 5-6, jr., South Pemiscot

      Rachel Steinhoff, 5-6, jr., New Haven

      Second Team

      Jordan Alford, 5-4, soph., Thayer

      Casy Askins, 5-10, soph., New Covenant

      Molly Gregory, 5-5, sr., Sturgeon

      Braythan Helms, 5-7, sr., Seymour

      Darcy Latham, 5-9, jr., Bismarck

      Lindsay Medlen, 5-7, fr., Crocker

      Hannah Sanders, 5-7, sr., Milan

      Maura Skidmore, 5-5, jr., Laquey

      Kennedy Volkart, 6-1, sr., Russellville

      Josie Young, 5-8, soph., Marionville

      Coach of the Year: Jeremy Mullins, Crane




      Final rankings

      1. Crane, 30-3

      2. New Haven, 20-11

      3. Skyline, 26-7

      4. Marceline, 27-5

      5. Crocker, 27-3

      6. Pierce City, 22-8

      7. Maysville, 25-5

      8. Sturgeon, 26-3

      9. Seymour, 25-4

      10. Neeleyville, 22-9

      --------------------

      Class 1

      First Team

      Mary Bergmann, 5-4, sr., Dadeville

      Mikaela Blissett, 5-8, jr., Scott County Central

      Miranda Brandt, 5-11, sr., Chamois

      Linsey Denney, 5-10, sr., Everton

      Heather Harman, 5-9, jr., Walnut Grove

      Lexi Harman, 5-8, jr., Walnut Grove

      Maddie Hursh, 5-6, jr., Chadwick

      Sierra Michaelis, 5-11, sr., Mercer

      Megan Rosenbohm, 5-8, jr., Nodaway-Holt

      Michela VanGennip, 5-6, sr., Delta

      Second Team

      Danielle Chambers, 5-10, jr., North Andrew

      Ann Dennis, 5-7, sr., Scott County Central

      Rachel Emde, 6-0, jr., Bunceton

      Nikki Fuemmeler, 6-0, jr., Glasgow

      Dana Graves, 5-7, sr., Weaubleau

      Allie Heckemeyer, 5-11, jr., St. Elizabeth

      Courtney Owens, 5-11, sr., Mercer

      Alex Phillips, 5-10, sr., Mound City

      Kaelyn Spratt, 5-7, sr., Marion County

      Andrea Sullivan, 5-1, sr., Naylor

      Coach of the Year: Rory Henry, Walnut Grove

      Final rankings

      1. Walnut Grove, 30-2

      2. Chamois, 23-8

      3. Mercer, 29-2

      4. Chadwick, 25-7

      5. Norborne, 25-3

      6. Dadeville, 24-3

      7. North Andrew, 24-5

      8. Mound City, 23-5

      9. St. Elizabeth, 21-8

      10. Drexel, 21-9




      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER