MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Local Scoreboard for February 18th

LOCAL SCOREBOARD FOR FEBRUARY 18TH

IHSA Girls Basketball

Class 3A Mt. Zion Sectional Semifinal

Chatham Glenwood 30

QND 52

Jordan Frericks: 13 points, becomes school's all-time leading scorer

QND vs. Centennial on Thursday in Sectional Championship

---------------------------------------

MSHSAA Girls Basketball

Class 2 District 5 Quarterfinals

Wellsville 31

Paris 65

Payton Gruber: 22 points

Canton 43

Clopton 53

Clopton vs. Paris in semifinals on Wednesday

Van-Far 16

Silex 85

South Shelby 61

Louisiana 62

Aimee Ellyson: 27 points, including 8 three-pointers

Louisiana vs. Silex in semifinals on Wednesday

---

Class 2 District 6 Quarterfinals

Schuyler Co. 54

Putnam Co. 46

Schuyler Co. vs. winner of Knox Co./Milan in semifinals on Thursday

Marceline 45

Westran 34

Marceline vs. winner of Scotland Co./Cairo in semifinals on Thursday

---

Other MSHSAA Girls

Mexico 46

Hannibal 29

Theresa Sheffer: 10 points

------------------------------

IHSAA Boys Basketball

Class 3A District 10

Fairfield 40

Keokuk 65

Dan Williams: 15 points

Keokuk vs. Solon on Thursday

Fort Madison 50

Williamsburg 61

Bloodhounds finish season 14-7

-------------------------------

MSHSAA Boys Basketball

Class 3 District 7 Quarterfinals

Brookfield 45

Palmyra 77

Trevor Meny: 25 points, 7 rebounds, 8 assists, 2 steals

Clark County 68

Mark Twain 37

Kyle Kovar: 20 points

Clark County vs. Palmyra in semifinals on Wednesday

Monroe City 42

Highland 57

Scott Hoover: 13 points

Austin Richmiller: 21 points

Bowling Green 60

Macon 63

Macon vs. Highland in semifinals on Wednesday

---

Class 1 District 10 Quarterfinals

Brashear 23

Marion County 66

Marion County vs. La Plata in semifinals on Wednesday

Madison 38

North Shelby 77

North Shelby vs. Bevier in semifinals on Wednesday

---------------------------

IHSA Boys Basketball

Class 1A Griggsville Regional

Triopia 36

Griggsville-Perry 37

Matthew Kennedy: scores GW layup as time expires

Griggsville-Perry vs. Payson-Seymour in semifinals on Tuesday

---

Class 2A West Hancock Regional

Rushville-Industry 38

Beardstown 56

Beardstown vs. West Hancock in semifinals on Tuesday

---

Class 1A Central Regional

West Prairie 50

South Fulton 53

South Fulton vs. Unity in semifinals on Wednesday

Trending

LOADING