MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

KHQA Highlights/Local Scoreboard for May 16th (Plus Joe Rothweiler Interview)

KUTTER THOMPSON.jpg

LOCAL SCOREBOARD FOR WEDNESDAY, MAY 17TH-TEN PM SPORTSCAST (HIGHLIGHTS CAN BE VIEWED IN THEIR ENTIRETY BY CLICKING ON THE ABOVE ICON)

Boys High School Track and Field

1A Rushville Sectional

1) PLAINS 128.33

2) R/I 95

3) ILLINI WEST 81

4) LIBERTY 50

Connor Artman, Illini West wins Long Jump, Triple Jump, 110m and 300m Hurdles Titles

Charly Tshibuabua, Rushville/Industry wins 200m, 400m and finishes 2nd in 100m to teammate Basil Buckner

Liberty sweeps 4x1 and 4x2 Spring Relays (4x1 currently holds state's fastest mark at 43.13

----------------------------

High School Softball

2A West Hancock Regional Semifinal

WEST HANCOCK 14

QND 4

Titans advance to face Illini West Saturday 11:00am for Regional Title

---------------------------------

1A Greenfield Regional Semifinal

WESTERN 1

WEST CENTRAL 3

Lady Cougars vs Calhoun Saturday at 11:00am for Regional Title

-----------------------------------

1A Routt Regional Semifinal

ROUTT 5

PAYSON SEYMOUR 4 (8)

Becca Powell: CG Victory, 11 K; 4x5, RBI

Routt vs Brown County Saturday 11:00am for Regional Title

========================

High School Baseball

2A Beardstown Regional Semifinals

PITTSFIELD 1

QND 12

Malachi Lentz: 3x4, HR, 4 RBI

Raiders vs Auburn Saturday 1100am for Regional Title

---------------------

2A Beardstown Regional Semifinals

AUBURN 7

BEARDSTOWN 1

-------------------------

2A Illini West Regional Semifinals

MONROSE 6

WEST HANCOCK 4

Titans jumped out to early 4-0 lead

Korey VanFlett: 2 RBI in the loss

---------------------------

1A Brown County Regional Semifinal

LIBERTY 13

TRIOPIA 8

Kutter Thompson: 3x4, 5 RBI in the upset win

Eagles await Central/Brown County Winner Saturday Afternoon

-------------------------------

1A Winchester Regional Semifinal

ROUTT 5

LUTHERAN 0

Hunter Chumley: 1 Hitter

Rockets take on Unity/West Central Winner Saturday 11:00am

-----------------------------

MSHSAA C3-D8 Semifinal (Continuation Game)

MACON 2

PALMYRA 3

----------------------------

MSHSAA C3-D8 Championship

CLARK COUNTY 3

PALMYRA 0

Chandler Bevans: CG Shutout

Indians advance to face Hallsville in the Sectional Monday

--------------------------

C2-D5 Championship

CANTON 13

PUTNAM CO. 4

Tigers advance to face Sturgeon Monday in the Sectional

-------------------------------

C2-D4 Championship

VAN-FAR 14

NEW HAVEN 0

Indians advance to face Valle Catholic Monday in the Sectional

------------------------------

C1-D12 Championship

NORTH SHELBY 0

SILEX 10

close video ad
Unmutetoggle ad audio on off

Trending