MENU

      He's Shoot...He Scores (IHSA Boys Regional Golf Highlights)

      IHSA GOLF REGIONAL HIGHLIGHTS FROM OCTOBER 8TH

      1A West Hancock Regional

      1) WINCHESTER 359

      2) PITTSFIELD 362

      3) CENTRLA 403

      All three teams advance to Havana Sectional on Saturday

      Medalist: Payton Gordley, Freshman, Pittsfield 80

      Advancing individuals




      Ben Hooker (Sr.)
      Mt. Sterling (Brown County)
      86


      Will Klusmeyer (Sr.)
      Mendon (Unity)
      87


      Kyle kesinger (Sr.)
      Carrollton
      90


      Ben Shafer (Fr.)
      Hamilton
      94


      Nick Robinson (So.)
      Carrollton
      94


      Drew Burwinkel (So.)
      Payson (Seymour)
      95


      Austen Totsch (Jr.)
      Carthage (Illini West)
      98


      Connor O'Neil (Fr.)
      Liberty
      98


      Wyatt Logsdon (So.)
      Concord (Triopia)
      98


      Dirk Winkelman (Sr.)
      Concord (Triopia)
      98






      Advancing teams
      Winchester



      Hunter Bettis (Sr.)
      81


      Jordan Mcmillen (Sr.)
      88


      Zach Anslyn (Sr.)
      90


      Caleb Burk (Sr.)
      100


      Chase Burk (Fr.)
      107


      Devon Long (Sr.)
      115



      Pittsfield



      Payton Gordley (Fr.)
      80


      Jonah Meleski (Jr.)
      86


      Peter Greening (Jr.)
      95


      Rowly Filbert (Jr.)
      101


      Jacob Jenkins (So.)
      105


      Nathan Smith (So.)
      127



      Camp Point (Central)



      Taylor Heimann (Jr.)
      90


      Jordan Cook (Jr.)
      95


      Spencer Collins (Jr.)
      99


      Aaron DeRousse (Sr.)
      119


      John Aden (Sr.)
      127


      Eli Gronewold (So.)

      133






      -----------------------------


      2A GALESBURG REGIONAL


      Team results





      1
      Galesburg (H.S.)
      305


      2
      Quincy (Notre Dame)
      313


      3
      Dunlap
      315


      4
      Bartonville (Limestone)
      322


      5
      Monmouth (M.-Roseville)
      329


      6
      Geneseo
      335


      7
      Macomb
      340


      8
      Rock Island (Alleman)
      355


      9
      Canton

      425







      Raiders advance to Metamore Sectional on Monday



      Medalist





      Jackson Wetherbee (Jr.)
      Galesburg (H.S.)
      70



      Advancing individuals





      Dan Bredernitz (Sr.)
      Bartonville (Limestone)
      72


      Michael Greenan (Jr.)
      Bartonville (Limestone)
      79


      Billy Converse (Sr.)
      Geneseo
      80


      Graham Conrad (Jr.)
      Macomb
      81


      Sam Gillen (So.)
      Monmouth (M.-Roseville)
      81


      Josh Weber (Jr.)
      Monmouth (M.-Roseville)
      81


      Eric Dellett (Jr.)
      Geneseo
      82


      Josh Titus (Sr.)
      Rock Island (Alleman)
      82


      Colton Neal (Jr.)
      Monmouth (M.-Roseville)
      82


      Carter Leroy (Fr.)
      Bartonville (Limestone)
      83



      Quincy (Notre Dame)





      Drew Eaton (So.)
      75


      Adam Hutson (Jr.)
      79


      Jake Kroencke (Jr.)
      79


      Cale Burgtorf (Jr.)
      80


      William Eversman (So.)
      82


      Devin Hobbs (Sr.)

      83






      --------------------------


      3A QUINCY REGIONAL


      Team results





      1
      Quincy (Sr.)
      296


      2
      Edwardsville (H.S.)
      309


      3
      Belleville (West)
      315


      4
      Alton (Sr.)
      328


      5
      O'Fallon (H.S.)
      329


      6
      Belleville (East)
      352


      7
      Collinsville
      354


      8
      Granite City
      366




      Blue Devils advance to Pekin Sectional



      Quincy (Sr.)





      Zach Burry (Sr.)
      72


      Andrew Eilers (Sr.)
      78


      Zach Kuhlman-Pfeiffer (Sr.)
      77


      Kolbe Rodemich (Jr.)
      78


      Zach Smith (Sr.)
      76


      Alec Shoot (Sr.)
      71



















      component-story-more_media_horiz-v1-01
      FOLLOW US ON TWITTER