74
      Saturday
      81 / 64
      Sunday
      88 / 66
      Monday
      90 / 68

      Downtown Abbey (Local Scoreboard for February 24th)

      LOCAL PLAYOFF SCOREBOARD FOR FEBRUARY 24TH

      GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL

      Illinois Playoffs

      Class 3A Normal Sectional Semifinal

      QND 54

      U-HIGH 30

      Lady Raiders improve to 27-3

      QND rides a 19-7 third quarter to blow open what was a one point game in the 2nd Half

      QND advances to face Rochester in the Sectional Final

      ---------------------

      Class 1A Jacksonville Supersectional

      CARROLLTON 40

      SOUTH FULTON 38

      Lady Hawks punch at ticket to state

      -----------------------

      Missouri Districts

      MSHSAA Class 3-District 7

      PALMYRA 64

      MONROE CITY 28

      Katee Hinkle: 4 triples in the 1st Quarter

      Lady Panthers now 24-2 on the season

      MACON 48

      MARK TWAIN 47

      Tigerettes vs Palmyra in Semifinals

      Michelle Epperson: 17 pts

      BOWLING GREEN 36

      CLARK COUNTY 26

      ------------------------

      Class 2-District 5

      SOUTH SHELBY 50

      SILEX 40

      Lady Birds vs Canton in Semifinals

      CANTON 37

      VAN-FAR 33

      Brittany Berhorst: 15 pts

      LOUISIANA 62

      PARIS 45

      CLOPTON 64

      WELLSVILLE 28

      Lady Hawks vs Louisiana in Semifinals

      ------------------

      Class 2-District 6

      KNOX COUNTY 50

      WESTRAN 24

      Sarah Dooley: 17 pts

      Lady Eagles get Scotland/Schuyler winner in Semifinals

      -------------------------

      Regular Season

      MEXICO 58

      HANNIBAL 26

      --------------------------

      BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

      Iowa

      IAHSAA Class 3 District 12

      FORT MADISON 64

      FAIRFIELD 57

      Miles Wentzien: 25 pts

      Colton Herrick: 16 pts (new career high)

      KEOKUK 57

      MOUNT PLEASANT 49

      Jonny Dahl: 15 pts

      Drake Reiter: 10 pts

      Chiefs vs Bloodhounds Thursday at Burlington

      -----------------------

      Illinois

      Class 1A Winchester Regional

      GRIGGSVILLE-PERRY 69

      WESTERN 60

      Tornados advance to face Payson Seymour

      Kaleb Bradshaw: 24 pts

      Izack Hively: 20 pts

      Class 1A Unity Regional

      SOUTHEASTERN 51

      BROWN COUNTY 40

      Winston Smith: 22 pts

      Shea Flesner: 13 pts

      Suns face Unity in Semifinals

      Class 1A Abingdon Regional

      WEST PRAIRIE 39

      ALWOOD 48

      Class 2A R/I Regional

      PITTSFIELD 44

      R/I 29

      Korbyn Personett: 14 pts

      Reese Ramsey: 11 pts

      Saukees advance to face Beardstown Wednesday

      ----------------------

      Missouri

      Class 1-District 10

      MARION COUNTY 84

      BRASHEAR 19

      Mustangs face Bevier in Semifinals

      NORTH SHELBY 61

      MADISON 34

      Raiders face La Plata in Semifinals

      Class 2-District 4

      ELSBERRY 59

      BARAT ACADEMY 23

      -------------------------

      WOMENS COLLEGE BASKETBALL

      JOHN WOOD 72

      LEWIS AND CLARK 60

      Shea O'Brien: 20 pts

      -------------------------

      IGHSAU Girls Bowling

      KEOKUK wins 2nd State Title in 3 years

      LACEY DRESDEN, Keokuk -4th Place

      LAKYN BOLTZ, Keokuk-10th Place